Best of the best: finalists announced for 2020 Cowra Business Awards

Cowra Business Chamber committee members with Member for Riverina, Michael McCormack, Cowra Mayor, Bill West and Member for Cootamundra, Steph Cooke. Photo: Robin Dale
Cowra Business Chamber committee members with Member for Riverina, Michael McCormack, Cowra Mayor, Bill West and Member for Cootamundra, Steph Cooke. Photo: Robin Dale

From small businesses to the big names and everything in between, the finalists for the 2020 Cowra Business Awards have been announced.

Outstanding Business Leader Award

  • Fran Stead (CINC)
  • Nicole Robinson (Cowra Motor Inn)
  • Denise Makin (Cowra Grenfell Meals on Wheels)
  • Lyn Gray (Fly Oz)
  • Alicia Ball (The Salon Collective)
  • Margo Vidulich (Vidulich's Newsagency)
  • Andrew Pullen (Balance Accountants & Advisers)
  • Tony Lucas (Cowra Machinery Centre)
  • Bruce Rowston (Bushmans Boots & All)
  • Ashlea Field (Dream Skin & Body Clinic)
  • Danny Gregory (Elders Insurance Cowra)
  • Phill Curtis (Phill's Paint & Blinds)
  • Anthony Smith (Datavoice Communications)

Outstanding Employer of Choice Award

  • Clark McNamara Lawyers Cowra
  • Cowra Grenfell Meals on Wheels
  • Cowra Retirement Village
  • Cowra Tourism Corporation
  • Hutcheon & Pearce
  • Kendal Street Café
  • The Salon Collective
  • Weeroona Aged Care Residence
  • Balance Accountants & Advisers

Excellence in Innovation Award

  • Active Group (Brookfield)
  • Cowra Information & Neighbourhood Centre (CINC)
  • TJM Engines, Mechanical & Marine
  • Weerona Aged Care Residence
  • Paint Place Cowra
  • Yellow House Cowra
  • Cladding Australia
  • Phills Paint & Blinds
  • Conron Stockcrete

Excellence in Micro Business Award

  • Absolute Beauty
  • Indecisive Party Hire
  • Kendal Street Café
  • Phills Paint & Blinds
  • Re'lish
  • The Skin & Beauty Emporium
  • Skinners Butchery
  • Style For Women
  • The Cowra Japanese Gardens Café
  • Signworx
  • Yellow House Cowra
  • Twiggs & Twine Online
  • Butch's A1 Driving School
  • Rourke & Henry Cowra
  • Lachlan River Produce

Excellence in Social Enterprise Award

  • Cowra Grenfell Meals on Wheels
  • St Raphael's Bread & Cup Lunch
  • Cowra Rotary Club

Excellence in Small Business Award

  • Active Group (Brookfield)
  • Bryants Glass & Windscreen
  • Cowra Plaster Works
  • Fly Oz
  • Raine & Horne Cowra
  • The Salon Collective
  • Central Veterinary Services
  • Balance Accountants & Advisors
  • Conron Stockcrete
  • Cowra Health Club

Outstanding Young Employee of the Year

  • Joanna Treasure (Thring Pastoral Company)
  • Issac Steel (Café Ruze)
  • Nathan Leach (Powertools Plus)
  • Patrick Hutchinson ( Cowra Machinery Centre)
  • Reece Buckley (Cowra Motor Inn)
  • Travis Ryan (Central West Pest-Ex)
  • Genevieve Hannaford (Central Veterinary Services Cowra)
  • Claire Thirkell (Absolute Beauty)
  • Zane Southwell (NAB)
  • Lachlan Farrell Riches (Cowra Plaster Works)
  • Abby Newton (Cowra Retirement Village/Bilyara)

Start-Up Superstar Award

  • Kendal Street Café
  • MAC Electrical
  • The Reflex Guru
  • The Iron Bark BBQ
  • OB's Mowing & Maintenance
  • Lead Dog Australia

Outstanding Young Entrepreneur Award

  • Callum Buckland (Cals Mowing & Maintenance)
  • Hayley Barker (Cowra Ballet School)
  • Leteisha Howell (Paint Place Cowra)
  • Ryan Downing (RAD Personal Training)
  • Zac Jones (Zac Power Solar Electrical)
  • Marc Rookes Grant (Brother Fox Barbershop)

The Cowra Business Awards will be held on Saturday, February 15.

Winners will be announced on the night, with a three-course dinner, entertainment yet to be seen on a Cowra stage and some exciting surprises.

Click here to buy tickets.

READ MORE: