The presentation night and Christmas party was held with a great group of players present to enjoy the festivities and congratulate our annual point score winners.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The president for 2017 Jenni Fagan welcomed everyone and thanked the members of the committee who had retired this year.
This included Joan Roots, Jenny Armstrong, Anne Coates and Julie Spolding, who have worked for the club selflessly for many years and served in executive positions.
Jenny Dresser made a presentation to Jenni Fagan for her service to the committee.
Life members Eunice Bishop and Ada Brien joined the players for a group photo at the end of the night following the cutting of the Christmas cake by Eunice.
A tombola was held with the proceeds, $270, to be donated to Cowra Community Chest.
Jenni congratulated to the winners who displayed great consistency this year to win the annual point scores, wished Vanda the 2018 president and her committee a successful year and wished everyone a very happy Christmas and a great golfing year in 2018.
- Division one champion: Holly Picker
- Division two champion: Jan Luce
- Division three champion: Lorraine Stubbing
Hanna round winners
- Division one: Jenny Dresser
- Division two: Annette Sutherland
- Division three: Lorraine Stubbing
- Whiteley singles winner: Cheryl McKeown
- Runner up: Jo Bush
- Merle Hennessey pointscore winner: Jenny Dresser
- Eunice Bishop pointscore winner: Jenny Dresser
- Oliver Salver winner: Jenny Dresser
- Jenni Fagan Eclectic winner: Sylvia McCormack
- Equal runners up: Annettte Sutherland and Carmel Mansell
- June James Memorial winner: Cheryl McKeown
- Most reduced handicap winner: Holly Picker
- Chip In Board winner: Jenny Dresser
Birdie Board winners
- Division one: Holly Picker
- Division two: Trish Moerkerken
- Division three: Lorraine Stubbing
GNSW Medal winners
- Division one: Jenny Dresser
- Division two: Jan Luce
- Division three: Lorraine Stubbing
- Min Brien Trophy winner: Anne Coates
- Jenny Armstrong Trophy winner: Jenny Dresser
- Oliver Family Bowl and Club Gold Medal winner: Jenny Dresser
- Annie Scammell Memorial winner: Jenny Dresser
WDLGA Spoon winners
- Division one: Jenny Dresser
- Division two: Annette Sutherland
- Division three: Debbie Gumley
Veterans country championships
- Division one scratch: Jenny Dresser, nett Sue Smith
- Division two scratch: Trish Moerkerken, nett Jenni Fagan
- Division three scratch: Julie Spolding, nett Val Lynch
- Senior veteran: Jenny Armstrong
Mabel McKenzie Brooch
- Division one nett: Jan Luce
- Division two nett: Lorraine Stubbing
- Division three nett: Julie Spolding
- Senior veteran: Marcia Ryan